Ülkelerin gelişmişlik düzeylerini belirleyen önemli göstergelerden biri sigorta sektörünün büyüklüğüdür. Sigorta sistemi, riziko neticesinde oluşan kayıpları tazmin ederek tasarruf ve yatırımları korumakta, bununla birlikte, gerekli güvenlik  önlemlerinin alınmasını teşvik ederek olası riskleri engellemektedir.  

Sigortacılık sektörünün en önemli aktörlerinden biri olan sigorta eksperleri, hasarın tespitinde tarafsız ve bağımsız davranarak müşteri memnuniyeti ile adalet ve güven duygularının oluşmasında etkin rol almaktadır.  Uzmanlıkları ve edindikleri tecrübe ile tüm tarafların haklarını koruyan sigorta eksperleri, kamu menfaatini de gözetmektedir.

2007 yılında yürürlüğe giren 5684 sayılı Sigortacılık Kanunu ile yeni bir atılım yapan sigorta eksperleri, kurumsallaşma ve gelişime hizmet eden meslek kanunlarına kavuşmuş, mesleki örgütlenmeyi tamamlamışlardır.

 

Bu çerçevede, Birliğimiz nezdinde teşekkül ettirilen Sigorta Eksperleri İcra Komitesi, kurulduğu günden itibaren taşıdığı sorumluluk bilinciyle, çok sayıda önemli icraata imza atarak mesleğin gelişimine yön vermiştir. Sigorta eksperlerinin faaliyet alanlarını geliştirerek; bankalara değerleme hizmeti verilmesi, menkul ve gayrimenkul değer tespiti, değer kaybı tespiti, bilirkişilik, riziko teftiş, madenlerde risk incelemesi gibi alanlarda eksperlerin çalışmasına imkan tanınmıştır. Taban ücret tarifeleri ile hizmet kalitesi artırılmış, bağımsızlık pekiştirilmiştir. Sigorta eksperlerinin yurt genelinde tanıtımı yapılmış, Ülkemiz eksperlerinin Uluslararası Otomobil Eksperleri Federasyonu (FIEA) Yönetim Kurulunda temsil edilmesi sağlanmıştır.

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak, geçmişte olduğu gibi günümüzde de İcra Komitesinin tüm çalışmalarına gerekli katkıyı sağlamaya devam edeceğiz. Birliğimiz, kurumsal yapısı, ulusal ve uluslararası ağı ile İcra Komitesinin dolayısıyla da tüm eksperlerimizin yanındadır.